Dojrzali artyści w obiektywie Andrzeja Tyszko

Głównym tematem poruszanym przez Andrzeja Tyszko na fotografiach, są ludzie. Ukazywani są w sposób odważny, a jednocześnie szlachetny. Wszystkie fotografie wykonane zostały technikami analogowymi. Portrety muzyków i zdjęcia grupowe zespołów trafiały na okładki płyt i plakaty. Andrzej Tyszko współpracował z artystami w różnym wieku, tworzących wiele gatunków muzycznych.

Fotografie muzyków wykonane przez Andrzeja Tyszko

Wśród artystów, którzy zostali przedstawieni na portretach Andrzeja Tyszko, są m.in. Ewa Bem, Ryszard Rynkowski, Marek Piekarczyk, Tadeusz Nalepa czy Janusz Olejniczak. Większość zdjęć muzyków powstała podczas stanu wojennego.

Na fotografiach można zobaczyć metamorfozę, dojrzewanie artystów. Przykładem są zdjęcia Stanisława Sojki, na których widać przemianę młodego artysty w dojrzałego muzyka. Tak samo, jak zmieniała się jego muzyka wraz ze zmianami ustrojowymi.
W latach 1987 – 1990 fotograf wykonywał zdjęcia słynnych norweskich muzyków grających jazz. Fotografie zostały wykonane na zlecenie Norweskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

Zdjęcia wielu artystów ukazały się w albumie „Twarze muzyki — fotografia 1982 – 2015”, wydanym w 2015 roku. Jest w nim przedstawione 150 fotografii 70 muzyków i zespołów. Album został podzielony na rozdziały: Pop & Blues, Rock, Jazz i Muzyka poważna. 

Tomasz Stańko i Kora na fotografiach Andrzeja Tyszko

Z niektórymi artystami Andrzej Tyszko współpracował szczególnie często. Wśród nich jest jazzowy trębacz Tomasz Stańko. Fotograf wykonał mu ok. 30 sesji przez 35 lat współpracy. Pracowali ze sobą od początku swoich karier: muzycznej i fotograficznej. Tomasz Stańko często potrzebował fotografii ze względu na to, że tworzył dużą ilość projektów, do których konieczne były opracowania graficzne. Kolejne sesje stawały się więc koniecznością. Andrzej Tyszko wykonał dla niego wystarczającą ilość zdjęć, by wydać album jedynie z fotografiami Tomasza Stańko.

Drugą artystką, którą Andrzej Tyszko często fotografował była Kora. Z nią również współpracował przez ponad 30 lat. Przedstawiał różne jej oblicza, posługując się grą świateł i dopasowanym tłem. Na każdym zdjęciu wygląda inaczej.