Jak dobrze pokazać emocje na zdjęciach?

Ludmiła Pawłowska

Naturalność jest przekaźnikiem ludzkich emocji, a jej uchwycenie za pomocą aparatu przyczynia się do stworzenia prawdziwie interesującego dzieła. Tu nie wystarczy jedynie świetna znajomość obsługi aparatu, ale przede wszystkim umiejętność współodczuwania i skupienie na detalach. Skorzystaj z poniższego poradnika, aby zaczerpnąć inspirację do tworzenia zdjęć pełnych emocji.

Techniki fotografii pozwalające uchwycić emocje

Do stworzenia magnetycznych zdjęć liczy się otoczenie – to ono ma duży wpływ na nastrój panujący na fotografiach. Warto jest wybrać miejsce, które samo w sobie niesie jakiś przekaz i historię. Na pokazanie emocji na obrazie wpływa także wybór właściwego światła. Chłodne, niebieskawe odcienie przywołują uczucia chłodu, smutku i nostalgii. Ich przeciwieństwem są barwy pomarańczowe i żółte, którym towarzyszy poczucie radości i szczęścia. Jeśli zależy nam na ukazaniu emocji na portrecie, doskonałym pomysłem będzie stworzenie mocnego kontrastu. Wtedy na twarzy idealnie widać nawet najmniejszą zmarszczkę, delikatny uśmiech i głębię oczu.

Jak pozować, aby pokazać naturalność?

Prowadząc studio fotograficzne w Warszawie doskonale wiem, że przy robieniu pozowanych zdjęć liczy się doskonała współpraca z modelami. Dlatego dobry fotograf powinien potrafić udzielać im wskazówek, w jaki sposób pokazać swoje emocje. Przede wszystkim liczy się autentyczność – naturalna mimika twarzy najlepiej oddaje prawdziwe uczucia. Warto więc w trakcie zdjęć rozmawiać, rozśmieszyć, posłuchać historii postaci przed obiektywem. Dobrze jest także wykonywać zdjęcia w naturalnym otoczeniu fotografowanego, ponieważ zmniejszy to poczucie jego skrępowania. Ważne, żeby osoba ta czuła się pewnie – w przeciwnym razie wyraz jej twarzy i gesty będą sztuczne.